Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:2 Ocak-Şubat 2014

Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:2 Ocak-Şubat 2014
2013’u¨n bitişi de kendisi gibi sarsıcı oldu. 17 Aralık sabahı Tu¨rkiye iktidar bloğu içindeki çatışmanın patlamasına uyandı. Ergenekon, Balyoz ve 12 Eylu¨l davalarının ardından önu¨mu¨ze çıkan bu yolsuzluk soruşturması yeni davaları da beraberinde getirecek gibi göru¨nu¨yor. Görevden alınan emniyet mu¨du¨rleri, yerleri değiştirilen savcılar… Tam bu sırada ÇHD’li avukatların yaptığı savunma, savunmanın yargıladığı duruşmalardan biri olarak Tu¨rkiye tarihinde yerini aldı.
AKP hu¨ku¨metlerinin iktidarda olduğu dönemde Tu¨rkiye siyaseti, iktidarın siyasete çağrı manipu¨lasyonlarının fonunda, ceza mevzuatı içinde yu¨ru¨du¨. Son soruşturmayla hukuk alanının, özellikle ceza hukukunun
siyasal savaş meydanına döndu¨ğu¨, geride bırakılan 6 yılın önemli soruşturmalarından biri daha başlamış oldu. Siyasetin hukukun içine kapatılmaya çalışıldığı birkaç dava daha başlıyor gözu¨yle bakabiliriz duruma.
Ayrıntı Dergi’nin ikinci sayısında tam da bu nedenle “siyasi dava” mefhumunu merkeze alıyoruz. İddiamız özellikle Ergenekon Davası ile birlikte, tabii daha öncesinde de en çok duyduğumuz eleştirilerden biri olan “hukukun siyasallaştığı” eleştirisinin gerçek bir eleştiri olmadığını göstermek. Tam aksine siyasetin hukuki alana çekildiğini ve kriminalleştirildiğini du¨şu¨nu¨yor; siyasal davalar dosyasını “siyasete çağrı” olarak kurguluyoruz. Bu nedenle savunma ve iddianın siyasal stratejilerini temele koyuyor, davalarda izlenecek ya da izlenmiş siyasal stratejiler u¨zerine kafa yoran metinlere yer veriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:5 Temmuz-Ağustos 2014 başlıklı makalemizde Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:5 Temmuz-Ağustos 2014 ebook oku, Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:5 Temmuz-Ağustos 2014 epub indir oku ve Ayrıntı İki Aylık Sosyalist Siyaset ve Kültür Dergisi Sayı:5 Temmuz-Ağustos 2014 kitabı indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir