Dipnot 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:17-18 Yıl:2014 – İktidar

Dipnot 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:17-18 Yıl:2014 – İktidar
İçinde bulunduğumuz coğrafyada iktidarın ve araçlarının halklar üzerinde yarattığı tahakküm ortadadır. Bu tahakküm “iktidar zehirlenmesi” ya da “belli bir liderin kişilik problemi, hırsları” ile açıklanamayacak derecede girift bir yapı sunmaktadır. Bu tahakkümde küresel güç odakları kadar yerel/bölgesel yapıların da etkisi vardır. Bununla birlikte iktidarı sadece politik gücü kerteriz alarak analiz etmek de yetersiz olacaktır. İktidar analizlerinde uzun zamandır açımlanan bilginin iktidarı, bedenler üzerindeki biyopolitik iktidar da coğrafyamızda iktidarın tahakkümünü anlamak için önemli veriler sunmaktadır.
Bu perspektif doğrultusunda Dipnot dergisinin “İktidar” konulu özel sayısında iktidar kavramına ilişkin farklı boyutlar ele alınmıştır. Derginin bu sayısında öne çıkan makaleler şunlardır:
Abdullah Öcalan, tarihöncesi çağlardan bu yana geliştirdiği analizde hiyerarşi ve iktidarın temellerini ortaya koyarken, kadın üzerindeki tahakkümün iktidarın en temel görüngülerinden biri olduğunu belirtmiş, kadının özgürleşmesinin önemine vurgu yapmıştır.
Dipnot için özel olarak derlediği yazısında Immanuel Wallerstein dünya sistemindeki yapısal krizlere değinmiş, bu yapısal krizler sonrasında toplumsal güçlerin nasıl bir pozisyon alması gerektiğine ilişkin analizlerini paylaşmıştır.
“İktidar Olmadan Dünyayı Değiştirmek” kitabının yazarı John Holloway ile gerçekleştirilen özel röportajda da iktidarı ele geçirmeden dönüşüm yaratmaya ilişkin argümanlar değerlendirilmiştir.
İktidarın bilgi ile kurduğu ilişkiyi Alev Erkilet serimlerken, Engin Sustam da bu analiz ile birlikte biyopolitikaya yönelik argümanları da geliştirmiştir.
Bu sayıda yer alan bir başka özel röportaj da “İmparatorluk” ve “Çokluk” kitaplarının yazarlarından Michael Hardt ile yapılmıştır. Hardt, özellikle “İmparatorluk” tezinin temel dayanaklarından biri olan biyopolitika konusunda açıklamalarda bulunurken, Rojava’daki toplumsal mücadelenin de bölgede biyopolitik bir alternatif sunduğuna vurgu yapmıştır.
Orta Doğu’da küresel güç odaklarına ve yerel işbirlikçilerine yönelik ayaklanmaları değerlendiren Hamid Dabashi yazısında, bu toplumsal kalkışmaların epistemolojik zeminine ilişkin önemli açılımlar getirmiş, Arap Baharı ile postkolonyalizm arasındaki rabıtayı analiz etmiştir.
“Türkiye’nin iki önemli sorunu var; Ermeni meselesi ve Kürt sorunu” ifadesi üzerinden Yetvart Danzikyan, yazısında Türkiye’de iktidarın dengelerini ortaya koymuştur.
Ferit Yılmaz yazısında siyasal Kürt hareketinin iktidar analizinin tarihsel seyrini açıklamıştır. Fethi Suvari da Kürt belediyeciliğine ilişkin yazısında Kürt hareketinin özyönetim tecrübesine dikkat çekmiştir.
Bu yazılarla birlikte Haldun Gülalp’in laikliğin güncel bağlamına ilişkin yazısı, Şadi İdem’in Bookchin’deki iktidar algısına yönelik saptamaları, Fevzi Taş’ın hukuk ile iktidar arasındaki ilişkiyi yorumladığı yazısı ve Kürşat Saygılı’nın sinemadaki “beyaz” iktidar üzerine kaleme aldığı deneme Dipnot dergisinin “İktidar sayısının öne çıkan diğer unsurlarıdır.

Bir önceki yazımız olan Dipnot Ekim- Kasım- Aralık 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:3 Yıl: 2010 & Pozitivizm ve Bilimcilik başlıklı makalemizde Dipnot Ekim- Kasım- Aralık 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:3 Yıl: 2010 & Pozitivizm ve Bilimcilik ebook oku, Dipnot Ekim- Kasım- Aralık 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:3 Yıl: 2010 & Pozitivizm ve Bilimcilik epub indir oku ve Dipnot Ekim- Kasım- Aralık 3 Aylık Sosyal Bilim Dergisi Sayı:3 Yıl: 2010 & Pozitivizm ve Bilimcilik kitabı indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir