Disk Tarihi: Efsane mi Gerçek mi 1967-1980

Disk Tarihi: Efsane mi Gerçek mi 1967-1980
Türkiye sendikal hareketi DİSK adı telaffuz edilmeden açıklanamaz. DİSK hem solun hem de sağın tarihi açısından önemli bir yer işgal etmektedir. Sol açıdan epeyce nedenden dolayı eleştirilebilir ve de savunulabilir olan DİSK, sağ açısından sadece ‘muhalefet kabiliyeti’nin konumlanışına göre değerlendirilmektedir.

Kuruluşunu Türkiye’nin artık sıradanlaşan olağanüstü dönemlerinin birinde 1967’de gerçekleştiren DİSK,1971 askeri darbesine gelindiğinde parlamentodaki bütün partilere rağmen artık ayakları üstünde durabiliyordu. Konumlanışı ve tutumları hem solun önemli akımları hem de sağ tarafından şiddetle eleştirildi.12 Eylül 1980 askeri darbesinde ya da ‘o meşum yüzleşme anında artık bir varlık olarak mevcuttu.’

Yapılırken de yazılırken de Türkiye işçi sınıfının yakın tarihinde etkin var oluş göstermiş Canan ve Yıldırım Koç’un ortak emeğiyle ortaya konan bu çalışma, DİSK’in efsaneyle gerçek arasındaki belgeli tarihini anlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Yönetsel ve Örgütsel Değerler başlıklı makalemizde Dr. Hakan Kara kitapları, Yönetsel ve Örgütsel Değerler ebook oku ve Yönetsel ve Örgütsel Değerler epub indir oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir