Hacı Hasan Efendi ve Tasavvuf Anlayışı

Hacı Hasan Efendi ve Tasavvuf Anlayışı
Hz. Peygamber’in yolunu bilinçle ve ibadet anlayışıyla takip eden, Allah-u teala’nın velayetini tüm velayetlerin üzerinde gören ve bunun bir göstergesi olarak Resulullah’a ittiba eden, kâfirlere ve zalimlere en ufak bir sempati dahî göstermeyen, gök ehlinin sevgisini kazandığı için yeryüzü müminlerince de sevilen veliler, insaniyet makamının en büyük temsilcilerindendirler. İnançları, ibadetleri, ahlakları ve içtimai davranışlarıyla sünneti günümüze taşıyan, İslam’ın hayalî bir dünya görüşü olmadığını ispatlayan, Hz. Peygamberin yolunun canlılığını ve her zaman yaşanabilirliğini bizlere gösteren kutlu insanlardır.
 
Kanaatimize göre bu seçkin insanlardan birisi de Yahyalılı Hacı Hasan Efendi’dir (k.s). O bir ömür İslam’a hizmet etmiştir. Şahit ümmetin zirvedeki öncülerinden biri olarak, yaşadığı bölgede ümmetin sorunlarını tespit etmiş, sonra da Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’ten çözümler sunmuştur. ‘İman ve ahlak olmadan ne insan olunur ne de toplum ayakta durabilir’düşüncesinden hareket ederek çalışmalarını iman ve ahlak konularında yoğunlaştırmış ama diğer alanları da ihmal etmemiştir. Hayatını dine hizmete vakfetmiştir. Vaktini en verimli şekilde kullanıp etrafındakilere ve sevenlerine örnek olmuştur. Tasavvufi hayatın bidatlerle karartıldığı bir zamanda sünni tasavvuf geleneğinin en güzel örneklerini vermiştir. Etrafındakilere, bir ömrün Allah (c.c.) yolunda nasıl tüketildiğini öğretmiştir. ‘İnsan, son nefesini verene kadar davet ve tebliğle mükelleftir’ sorumluluğu ile sevenlerini yetiştirmiştir. Kısacası o, öğrencilerine teyakkuz hâlinde olmayı ve daima murakabe hâlinde yaşamayı miras bırakmıştır.

Bir önceki yazımız olan Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Tasavvuf başlıklı makalemizde Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Tasavvuf ebook oku, Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Tasavvuf epub indir oku ve Erzurumlu İbrahim Hakkı ve Tasavvuf kitabı indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir