Köyde Mimari & Doğu Karadeniz

Köyde Mimari & Doğu Karadeniz
“Köydeki mimarinin arkasında iki kuvvet var: zaman ve doğa. Hepimizin esiri olduğumuz zaman ve kusursuz doğa. Aklıselim sahibi köylü, bu iki kuvveti çok iyi kullanıyor.
 
Köylü doğa ile iç içe yaşıyor, çevresini gözlemliyor, değerlendiriyor, sorunları görüyor ve çözüm üretiyor. Bütün bunlar uzun bir zaman dilimi içinde gerçekleşiyor. Birazda bu nedenle Victor Hugo ‘zaman mimardır’ der. Ana malzeme, taş ve ahşap. Taş ustaları evlerin yanı sıra, çevrenin taş köprülerinin yapımında, ahşap ustaları da tekne imalatında çalışıyorlar. Yapım dili de zenginleşiyor, iskele çıkmazı gibi, bazı deyimler ortak kullanılıyor.
 
Doğu Karadenizli, yüzyıllar boyunca, doğaya karşı duyarlı, saygılı ve onunla uyumlu bir yaşam tarzı ortaya koymuştur. Nesiller boyunca süregelen bu kıymetli miras, kaybedilmemeli…”

Bir önceki yazımız olan Bir Mimarın Kaleminden Camiler Kitabı başlıklı makalemizde Bir Mimarın Kaleminden Camiler Kitabı ebook oku, Bir Mimarın Kaleminden Camiler Kitabı epub indir oku ve Bir Mimarın Kaleminden Camiler Kitabı kitabı indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir