Kur’ani Kavramlar

Kur’ani Kavramlar
Şüphesiz Kur’an-ı Kerim (kendi ifadesiyle) anlaşılmak için gelmiştir. O, anlaşılmaz bir muamma, yalnızca belli insanların kavrayabileceği bir kitap değildir. Ders almak isteyen her ciddi okuyucu ondan hayatına bir düstur çıkarabilir. Ancak böylesi bir uyanış döneminde, daha ağırlıklı anlayış çabalarına ihtiyaç vardır.
Önümüzdeki gelişmelere ve öncüllere bakarak denilebilir ki, insanlık için geleceğin en önemli konusu İslam’dır, Onun için de müslümanların önündeki en önemli problem, İslam’ın bir orijinlik ve bütünlük içinde kavranmasıdır. Söz konusu orijinlik de, bütünlük de Kur’an-ı Kerim çevresinde kurulacaktır. Bu bakımdan konu Kur’an’ın iyi anlaşılabilmesi olarak da ortaya konabilir. İlk atılacak adımlardan birisi ise, belli kavramların tarihi gelişimi içerisinde belirginleşen veya günümüz toplumlarında yüklenilen anlamlarıyla değil, bizzat Kur’an’ın kendi verdiği manalarıyla anlaşılabilmesidir.
İslam’ı yeniden anlama sürecinde bu kavramların Kur’an’ın bütünlüğü içinde ifade ettiği anlamlarının bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu eser bu duygu ve inançla hazırlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tedbirat-ı İlahiyye başlıklı makalemizde Muhyiddin İbn Arabi kitapları, Tedbirat-ı İlahiyye ebook oku ve Tedbirat-ı İlahiyye epub indir oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir