Tezkire Düşünce-Siyaset-Sosyal Bilim Dergisi Sayı:65 Temmuz-Ağustos-Eylül 2018

Tezkire Düşünce-Siyaset-Sosyal Bilim Dergisi Sayı:65 Temmuz-Ağustos-Eylül 2018
Tezkire dergisi bu sayıda Türk tarihinin bu çok önemli devresini çeşitli veçheleriyle irdeleyen bir dosya hazırladı. İnkılab-ı Âzim ya da Hürriyet’in İlânı olarak bilinen Kanun-i Esasi’nin yeniden yürürlüğe konulması ve Meclis-i Mebusan’ın 30 yılı aşkın bir sürenin ardından Padişah tarafından yeniden toplantıya çağrılması devrim niteliğinde bir hâdisedir. Misha Glenny “The Balkans: Nationalism, War, and the Great Powers, 1804-1999” başlıklı kitabındaki şu ifadeleri önemli ve ilgi çekicidir:
“Yirminci yüzyılın sonraki felaketleri, Jön Türk Devrimi’nin çağdaş etkisini gizlemiştir. Jön Türk Devrimi’nin önemi, 1917 Rus Devrimi ve 1989’da Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa’da komünizmin çöküşüyle karşılaştırılabilir. Sultanın gücünün çok hızlı biçimde sarsılması büyük güçleri şaşkına çevirdi ve bizatihi devrimcilerin kendisini gafil avladı.”
Derginin yayına hazırlanması sürecinde Türkiye Günlüğü dergisinin Yayın Müdürü Dr. Mustafa Çalık’tan hâl-i tabiîsine yakışmayan sevimsiz bir haber aldık. Esasen niyetimiz bu sayı için kendisiyle etraflı bir mülakat gerçekleştirmekti ancak kısmet olmadı. Ağır bir ameliyat geçiren Çalık’ın sağlık durumu hamdolsun iyi ve her geçen gün daha iyiye gidiyor. Bilvesile kendisine bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, dergimizin bu sayısını, kendisini ziyarete giden gençleri sürekli II. Meşrutiyet dönemini araştırmaya, bu döneme ilişkin ilmî metinler üretmeye teşvik eden Dr. Mustafa Çalık’a ithaf etmiş oluyoruz.  

Bir önceki yazımız olan Tezkire Düşünce-Siyaset-Sosyal Bilim Dergisi Sayı:56 Nisan-Mayıs-Haziran başlıklı makalemizde kitapları, Tezkire Düşünce-Siyaset-Sosyal Bilim Dergisi Sayı:56 Nisan-Mayıs-Haziran ebook oku ve Tezkire Düşünce-Siyaset-Sosyal Bilim Dergisi Sayı:56 Nisan-Mayıs-Haziran epub indir oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir