Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Temmuz 2018

Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Temmuz 2018
Varlık 85 yaşında!
Altay Öktem, Bâki Ayhan T., Behçet Çelik, Birgül Oğuz, Deniz Durukan, Erendiz Atasü, Feyza Hepçilingirler, Gamze Arslan, Gülce Başer, Hüseyin Ferhad, İnci Aral, Mehmet Can Doğan, Metin Cengiz, Murat Batmankaya, Murat Gülsoy, Murat Yalçın, Nazlı Karabıyıkoğlu, Nilgün Tutal, Pelin Buzluk, Salih Bolat, Selçuk Altun, Seray Şahiner, Süreyyya Evren, Tuna Kiremitçi Varlık’ı anlatıyorlar.
 
2018 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri
Zeynep Uzunbay, Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz ve Salih Bolat’tan oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü oybirliğiyle Enver Ali Akova’nın “Olmasını İstediğimiz Bir Park” adlı dosyasına verirken; Eren Kolcuoğlu’nun “Göğün İlk Baskısı” adlı dosyasını ‘dikkate değer’ buldu.
Nursel Duruel, Feyza Hepçilingirler, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü Semih Öztürk’ün “Önce Dağlar Kar Tutacak” adlı dosyasına verirken; Serkan Kaya’nın “Henüz Vurulmamış Atlar”, Elif Erdoğan’nın “Dokuzdan Küpe Çiçeği” dosyalarını ‘dikkate değer’ buldu.
Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimlerin söyleşi, şiir ve öykülerini yayınlıyoruz.
 
Dosya: “Edebiyat ve Coğrafyalar” − Seval Şahin, Nüket Esen, Gül Mete Yuva, Erkan Irmak
 
 Yazı: “Topluöldürümün 25. Yılında Sivas Kitapları” (Atilla Aşut) − Ne Baba Ocağı Ne Mezar Taşı: Kayserili Müntehir Şair Galip Efendi (Ramazan Parladar) − Yeditepe Bienali’nin Düşündürdükleri (Rumeysa Kiger) − Sinema ve Edebiyat: Burak Aksak ile Söyleşi Mehmet Özer − Şiirin Değeri Nasıl Belirlenmez (Tuğrul Tanyol) − Tahir Abacı’ya Zorunlu Cevap (Salih Bolat) − Honduras’ın Çılgın ve Huzursuz Ruhu: Clementina Suárez (Tozan Alkan)
 
Desen: Öykü Doğan
 
Varlık Kitaplığı: Türkiye’de Yeni Hayat: İnkılap ve Travma – Zafer Toprak (Erendiz Atasü) . Edebiyatta Eleştirinin Eleştirisi / Ayşegül Tözeren (Derya Çakır) − Durmadan Leyla / Aslı Tohumcu (Deniz Durukan) − Murat Özyaşar ile Söyleşi (Dolunay Aker) − Kalk Gidelim Edirne / Esra Alkan (Hasan Akarsu) . İran: Aklın İmparatorluğu / Michael Axworthy (Yaşar Öztürk) . Şiir Günlüğü (Gültekin Emre) .  Küresel Haberler (Zeynep Şen)
Varlık bu ay da Sinema ve Edebiyat, Eksen, Şiirlerle Latin Amerika, Küresel Haberler köşeleri ve son çıkan kitapların tanıtıldığı Varlık Kitaplığı bölümüyle okurlarıyla buluşuyor.

Bir önceki yazımız olan Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Haziran 2018 başlıklı makalemizde kitapları, Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Haziran 2018 ebook oku ve Varlık Aylık Edebiyat ve Kültür Dergisi Haziran 2018 epub indir oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir